Carinik

Kaj delavec običajno dela:

  • kot uslužbenec državne carinske službe skrbi za izvajanje zakonov ter carinskih in deviznih predpisov na področju mejnega prometa oziroma carin na kopenskih, železniških in pomorskih mejnih prehodih ali na letališčih;
  • po veljavni carinski tarifi carini neprijavljeno blago, zato mora dobro poznati spisek blaga, ki se carini, zakone, predpise ter novosti;
  • izvaja nadzor nad sezonskimi dejavnostmi davčnih zavezancev in z okoljskodavčno in trošarinsko kontrolo opozarja na morebitne nepravilnosti v poslovanju.

Osebnostne lastnosti:

Carinik mora svoje delo opravljati vestno in odgovorno, poleg strokovne usposobljenosti ima velik pomen tudi poštenje in nepodkupljivost delavca. To je delo, kjer je prisotna večja možnost zlorabe položaja. Carinik mora dobro poznati carinske postopke in predpise, hitro zna narediti izračun za morebitno carinsko plačilo. Biti mora komunikativen in vljuden s strankami.

Pogoji dela:

Med večje nevarnosti sodi pregled in odkrivanje snovi, ki so škodljive in nevarne za zdravje (nevarne kemikalije, živali). Zaradi dela na prostem so prisotna prehladna obolenja, možne so tudi okužbe v stiku z bolniki, ki imajo nalezljive bolezni, in stik z blagom, med katerim so lahko skrite nevarne, strupene ali eksplozivne snovi. Pri delu s sumljivimi snovmi carinik uporablja zaščitno opremo in pripomočke.

Delovni pripomočki:

Carinik pri svojem delu uporablja službeno uniformo. Cariniki, ki izvajajo preglede transportnih vozil v carinskih skladiščih ali laboratorijih, uporabljajo posebno delovno opremo in pripomočke, s katerimi odkrivajo ilegalne prehode oseb, blaga, drog in orožja. Pri izvajanju carinskih predpisov uporablja in izpolnjuje carinsko dokumentacijo, devizne listine, potrdila, deklaracije, dovoljenja, žige ter drugo opremo.

Prikaz let po zaključeni osnovni šoli, do največ 10 let izobraževanja.

Dolžina izobraževanja znaša 4 leta.

Ocena izhaja iz raziskave Poklicni barometer 2021 in se nanaša na poklicno skupino. Lok je obarvan v celoti, kadar se predvideva, da bo poklic v primanjkljaju, do dveh tretjin, kadar se predvideva ravnovesje med ponudbo in povpraševanjem in do prve tretjine, kadar se predvideva, da bo poklic v presežku.

Perspektivnost je 66% v primerjavi z drugimi izobraževanji, kar pomeni, da je poklic precej perspektiven

Znanja in kompetence:

  • Ima predpisano srednješolsko izobrazbo.
  • Ima strokovni izpit, ki ga opravi po praktičnem usposabljanju.
  • Pozna carinski zakon in zakon o carinski službi. Pozna razvrščanje blaga po carinskih tarifah, carinske postopke v blagovnem in potniškem prometu ter carinsko-upravni postopek. Pozna načine odkrivanja tihotapcev in njihovega blaga, postopke v kontroli potnikov in njihove prtljage, devizno zakonodajo, predpise s področja zunanjetrgovinskega poslovanja, predpise s področja davčne zakonodaje in postopke za sankcioniranje prekrškov.
  • Zna narediti izračun za morebitno carinsko plačilo.
kontrola prtljage
Izobraževalne institucije
Šole, ki izobražujejo za poklic:

Sorodni poklici: