Plesni učitelj

Ženska popravlja držo deklice - balerine.

Kaj delavec običajno dela:

  • poučuje ples na različnih stopnjah izobraževanja ter v plesnih šolah, kjer je izobraževanje namenjeno vsem, ki čutijo nadarjenost za ples;
  • vzgaja, uči in oblikuje odnos do kulture in kulturne dediščine, umetnosti ter športa in ima zaradi tega pomemben vpliv na širjenje in bogatitev teh področij; 
  • pripravlja plesne koreografije za različne plesne smeri in stopnje poučevanja, ki so osnova za poučevanje plesa na različnih starostnih stopnjah; 
  • načrtuje učni proces plesa; organizira in vodi proces vadbe;
  • nadzoruje in analizira učinkovitost vadbe ter spreminja proces vadbe glede na stopnjo znanja in plesno zvrst;
  • izvaja vodstvene, učne, vzgojne, administrativne in tehnične naloge. Vse te naloge se med seboj prepletajo, odvisno od stopnje poučevanja (začetna, nadaljevalna, izpopolnjevalna, višja ali klubska) in od plesne smeri, ki jo poučuje.

Osebnostne lastnosti:

Uspešnega plesnega učitelja odlikuje široko zanimanje za šport, umetnost, znanost in zgodovino. Je spontan, svobodno izraža zamisli in občutke. Je prizadeven, vztrajen pri premagovanju ovir, samodiscipliniran, samoiniciativen, ustvarjalen in nagnjen k raziskovanju.

Pogoji dela:

Stoječe delo z dinamičnim gibanjem lahko sčasoma okvari gibalni sistem, hrbtenico in sklepe. Poklic plesnega učitelja zahteva preventivne (zaščitne) ukrepe pred negativnimi dejavniki. Ti so: preverjanje zdravstvenega stanja in stanja psihofizičnih sposobnosti; uporaba kakovostnih in varnih delovnih sredstev; uporaba tehnično brezhibnih prevoznih sredstev; dobra priprava na delo (ogrevanje) in izločitev škodljivih vplivov (alkohol, nedovoljena poživila); obvezen počitek, kadar je utrujenost prevelika; komplet prve pomoči, ki naj bo vedno v bližini, in zagotovljena možnost hitrega prihoda strokovne službe za prvo pomoč.

Pri delu je plesni učitelj izpostavljen hrupu, vlagi in slabemu zračenju. Delo opravlja pretežno stoje in v gibanju. Velikokrat mora sam prikazati določeno tehniko gibanja ali nove elemente ter z zgledom opozarjati na napake pri gibanju. Plesni učitelj večinoma dela v stiku z ljudmi, v skupini in le redko sam. Delovni ritem in urnik sta nestalna in se prilagajata načrtu in programu dela. Plesna tekmovanja so pogosto ob koncih tedna.
 

Delovni pripomočki:

Plesni učitelj potrebuje pri svojem delu posebna učna sredstva, kot so avdiovizualni pripomočki in glasbeni izbor. Uporablja tudi prevozna sredstva, računalnik, športne objekte s pripadajočo infrastrukturo, športno opremo, opremo za prvo pomoč ter prostor in opremo za strokovno-teoretično in administrativno delo. 

Prikaz let po zaključeni osnovni šoli, do največ 10 let izobraževanja.

Dolžina izobraževanja znaša 9 let.

Znanja in kompetence:

  • Ima predpisano srednješolsko izobrazbo.
  • Ima predpisane strokovne kvalifikacije, katere pridobi z usposabljanjem na Fakulteti za šport, Plesni zvezi Slovenije in Združenju plesnih vaditeljev, učiteljev in trenerjev Slovenije.
  • Vsako leto obnovi licenco za plesnega vaditelja.
  • Ima strokovno-teoretična znanja in dodatne praktične izkušnje. Obvlada teorijo športa, teorijo priprave in treniranja športnikov plesalcev. 
  • Ima pedagoško-organizacijska, medicinsko-biološka in družboslovno-organizacijska znanja, obvlada metode in sredstva poučevanja. Je splošno kulturno razgledan in ima temeljna družboslovna in naravoslovna znanja. 
Ženska in moški, ki plešeta.
Izobraževalne institucije
Šole, ki izobražujejo za poklic: