Pravosodni policist
Kaj delavec običajno dela:
- naloge pravosodnega policista so skrb za varnost, red in disciplino v varovanih objektih (zaporih);
- spremlja varovane osebe zunaj zavoda, nadzira in organizira delo v delavnicah in nadzira obsojence na zunanjih deloviščih;
- skrbi za poklicno in delovno usposabljanje obsojencev ter sodeluje v programih njihove obravnave;
- izdaja ukaze in opravlja osebne preglede obsojencev, njihovih bivalnih prostorov, osebne prtljage in oseb, ki prihajajo v varovani objekt.
Osebnostne lastnosti:
Pravosodni policist je komunikativen, odgovoren, prilagodljiv, dosleden, odločen in toleranten. Odlikuje ga sposobnost dobrega opazovanja in presojanja ter lojalnost zakonskim ureditvam. Kljub zavedanju, da gre za delo s povečanim tveganjem za zdravje in poškodbe, izkazuje zanimanje za delo z varovanci.
Pogoji dela:
Zaradi narave dela je izpostavljen napadom varovancem, ki lahko ogrozijo njegovo zdravje ali življenje. Pri delu uporablja ustrezna zaščitna sredstva, najučinkovitejši ukrep pa je dosledna uporaba znanj, veščin in spretnosti, ki bistveno zmanjšajo možnosti za poškodbe.
Delovni pripomočki:
Pravosodni policist pri svojem delu uporablja predpisano uniformo, opremo in osebna zaščitna sredstva. Pooblaščen je za uporabo strelnega orožja, sredstev za vklepanje, gumijevke, plinskega razpršilca, sredstev za zveze in ostalo. Ob izredno nevarnih okoliščinah uporablja zaščitni jopič, čelado, rokavice in druge dodatke. Del nalog opravlja tudi zunaj zapora, v ta namen uporablja vozilo s predpisanimi oznakami. Pri delu uporablja tudi računalnik, s katerim dostopa do baze podatkov zaprtih oseb ali z njim izvaja nadzor nad elektronskim varovanjem zapora.
Dolžina izobraževanja znaša 4 leta.
Znanja in kompetence:
- Obvlada uporabo prisilnih sredstev, orožja in postopke samoobrambe.
- Pozna delovne postopke pri dnevnem in nočnem varovanju ter prevozih kaznjencev.
- Pozna postopke osebnega pregleda kaznjencev, njihovega prostora in osebnih predmetov.
- Zna voditi postopke pri obiskih kaznjencev in ustrezno ukrepati v primerih suma na nepravilnosti.