Stekloslikar
Kaj delavec običajno dela:
- slika na steklo ali keramiko in izdeluje vaze, podstavke, okrasne predmete in drugo
- pred začetkom dela si pripravi čopiče, barve in druge pripomočke ter materiale, ki jih potrebuje pri delu
- pri slikanju na keramične izdelke riše vzorce, ki so izbrani za posamezni izdelek
- po nekajletnih izkušnjah lahko ustvarja tudi nove vzorce in unikatne poslikave
- dela v steklarnah in podjetjih, ki se ukvarjajo s predelavo in oblikovanjem keramike ter obrtnih delavnicah za izdelavo unikatnih steklenih izdelkov.
Osebnostne lastnosti:
Ima veselje za ročno delo, uporabne umetnosti in slikarstvo.
Pogoji dela:
Stekloslikar običajno dela v delovnem ateljeju, v steklarski delavnici ali doma. Delovni prostori so povečini dobro osvetljeni in zračni, čeprav se vonjem barv, lepil in drugih snovi ni mogoče izogniti. Dela v sedečem ali stoječem položaju. Stekloslikar v keramični industriji po predpisanih vzorcih riše motive na keramične izdelke, njegovo delo je pogosto normirano. Pri ročni unikatni poslikavi stekla ali keramike večjih nevarnosti pri delu ni. Zaradi stalnega naprezanja oči je priporočljiva uporaba zaščitnih očal. Pri strojni poslikavi predmetov pa mora dobro poznati delovanje aparatov in naprav ter poskrbeti za zaščito oči, sluha in rok.
Delovni pripomočki:
Stekloslikarjeva orodja in pripomočki so barve, čopiči, ročna orodja, steklo in keramika.
Dolžina izobraževanja znaša 3 leta.
Znanja in kompetence:
- Ima ustrezno srednješolsko poklicno izobrazbo.
- Potrebna znanja pridobi v srednješolskem poklicnem programu steklar, smer stekloslikar, ki ga izvajajo na srednji steklarski šoli v Rogaški Slatini.
- Dobro osnovo za opravljanje tega poklica imajo tudi dijaki, ki končajo Srednjo šolo za oblikovanje in fotografijo v Ljubljani.
- Praktične izkušnje si naberejo dijaki že med šolanjem v posebej opremljeni učilnici za praktični pouk, potrebne veščine in spretnosti pa pridobijo s prakso na delovnem mestu.
- Ima mirno roko, potrpežljivost, vztrajnost in smisel za estetiko.