Strokovnjak za sistemske rešitve in razvojne projekte v javni upravi
Kaj delavec običajno dela:
- predlaga idejo za projekt z vso potrebno dokumentacijo in poišče finančne vire za izvedbo projekta.
- Pri izbiri projekta upošteva predloge stroke in javnosti in se osredotoči na ideje, ki pomenijo bolj učinkovito, racionalno in povezano delo javne uprave.
- Pri tem lahko načrtuje projekt, pri katerem gre za upoštevanje dobrih praks iz tujine, ali pa načrtuje popolnoma nov projekt glede na izkušnje, ki jih ima v svojem okolju.
- Dokumentacijo pripravi v skladu z veljavnimi predpisi in zakoni. V njej določi namen, cilje in časovni potek projekta ter morebitne sodelavce in izvajalce.
- Poleg vsebinske priprave projekta razdela finančno konstrukcijo, ki mora biti realna, saj se v projekt iz različnih finančnih virov vloži toliko denarja, kolikor ga je snovalec razvojnega projekta predvidel.
- Preuči tudi možnosti izvedbe projekta s finančnimi viri iz evropskih skladov.
Osebnostne lastnosti:
Najbolj pomembna lastnost je želja po posodobitvi procesov javne uprave in iskanje sistemskih rešitev za boljše delovanje javne uprave. Biti mora dober poznavalec e-uprave. Pomembne so dobre retorične in pisne sposobnosti, saj sistemske rešitve in projekte predstavlja v različnih ustanovah, o pomembnih odločata tudi državni zbor in vlada. Pri večjem številu sodelujočih v projektu načrtovalec potrebuje dobre koordinacijske sposobnosti. Zaželene lastnosti so še prilagodljivost, inovativnost in iznajdljivost.
Pogoji dela:
Delo poteka večinoma v pisarni na ministrstvu za javno upravo in na sestankih s strokovnjaki na področjih, kjer je načrtovana sistemska rešitev ali razvojni projekt v javni upravi. Strokovnjak, ki pripravlja sistemske rešitve v javni upravi, je izpostavljen težavam zaradi stresne narave dela, kadar ne uspe najti kompromisa ali soglasja z drugimi udeleženci v politiki ali javni upravi.
Delovni pripomočki:
Nujen delovni pripomoček je računalnik, da lahko strokovnjak za sistemske rešitve in razvojne projekte v javni upravi pripravi vsebinsko dokumentacijo sistemske rešitve ali projekta. S pomočjo interneta redno spremlja razpise, predpise in drugo dokumentacijo pomembno za projekt. Poznati mora zakonodajo s področja, na katerem načrtuje projekt, zato redno spremlja Uradni list, zakonodajo in predpise Evropske Unije ter usmeritve evropske politike.
Dolžina izobraževanja znaša 9 let.
Perspektivnost je 99% v primerjavi z drugimi izobraževanji, kar pomeni, da je poklic zelo perspektiven
Znanja in kompetence:
- Od kandidata se pričakuje univerzitetna ali magistrska stopnja izobrazba z izkušnjami na področju javne uprave v Sloveniji in dobrim poznavanjem delovanja evropskih ustanov.
- Zaželena je sistematičnost, redno spremljanje in razumevanje razpisov ter sposobnost koordinacije različnih področij in služb, ki sodelujejo v sistemski ali projektni prenovi javne uprave.