Televizijski voditelj
Kaj delavec običajno dela:
- naloga televizijskega voditelja je napovedovanje in povezovanje prispevkov, ki so jih pripravili novinarji;
- poskrbi, da je oddaja aktualna in zanimiva za gledalce, pri čemer lahko v studio povabi izbrane goste, ki v pogovoru razkrijejo svoja mnenja o aktualnih družbeno-političnih in drugih dogajanjih;
- televizijski voditelj dela na področju dnevno-informativnih, kulturnih in razvedrilnih ter drugih oddaj, ki najpogosteje potekajo v studiu, lahko pa tudi na terenu, npr. pri prenosu kulturnih dogodkov, kjer vodi in povezuje potek prireditve, ki jo prenaša izbrana televizija;
- pri vodenju televizijskih oddaj sodeluje s televizijsko ekipo, področnimi uredniki, oblikovalci in novinarji, z gosti in/ ali publiko.
Osebnostne lastnosti:
Voditelj je komunikativen, skrbi za jezikovno izpopolnjevanje in konstruktivno sodeluje s televizijsko ekipo. Pomembno je, da ima čist in jasen govor, v primeru bolečega grla ali slabotnega govora ga lahko nadomesti drug voditelj.
Pogoji dela:
Delo voditelja poteka pretežno v večji pisarni dnevno-informacijske redakcije in v studiu, kjer poteka neposredni prenos oddaje. Pri delu televizijskega voditelja večjih nevarnosti ni.
Delovni pripomočki:
Pri delu uporablja kratke napovedi za uvod v televizijski prispevek, »boben«, kjer se prikazuje vsebina sporočila kot pomoč pri vodenju, in slušalke, ki mu omogočajo povezavo s studiem in režiserjem oddaje.
Dolžina izobraževanja znaša 9 let.
Znanja in kompetence:
- običajno je specializiran za posamezno področje novinarskega poročanja;
- tekoče govori vsaj en tuj jezik;
- zna uporabljati informacijsko-komunikacijsko tehnologijo;
- praviloma ima za seboj večletne izkušnje na področju priprave televizijskih prispevkov;
- pozna naloge posameznih uredništev (mednarodna in notranja politika, kultura, šport idr.);