Čistilec oken
Kaj delavec običajno dela:
- s pomočjo pripomočkov pomiva in čisti okna poslovnih prostorov ali zasebnih hiš in stanovanj
- dela na lestvah, zidarskih odrih in na platformah
- poskrbi za strokovno opravljeno delo in urejeno dokumentacijo
- občasno opravlja tudi druga dela, kot npr. čisti okenske okvirje ali žlebove.
Osebnostne lastnosti:
Kdor želi postati čistilec oken, mora imeti rad delo na prostem v vsakem vremenu. Sposoben mora biti delati na višini, imeti dobro ravnotežje in se zavedati nevarnosti, ki mu pretijo pri delu. Samozaposleni čistilci oken večinoma delajo sami, tisti, ki delajo v skupini, pa morajo imeti smisel za skupinsko delo. Čistilec oken ima običajno izkušnje z delom na višini, zato so med njimi tudi alpinisti in plezalci, ki tako poskrbijo za zaslužek za gorske odprave. Posebej zahtevna, a tudi dobro plačana so dela na velikih zgradbah ali nebotičnikih. Koristno je, če ima čistilec oken opravljen vozniški izpit, je zdrav ter fizično vzdržljiv.
Pogoji dela:
Čistilec oken za delo potrebuje dnevno svetlobo. Zato nekateri pričnejo z delom že zgodaj zjutraj. Glede na obseg dela ali področja, na katerem čistilec opravlja svoje delo, lahko pričakuje veliko krajših poti po bližnji okolici. Kdor ima težave z ravnotežjem, težko opravlja ročna dela ali dalj časa stoji na nogah, bo le težko opravljal to delo.
Delovni pripomočki:
Čistilec oken uporablja toplo vodo s čistilom, čistilne gobe, krtače in usnjene krpe. Orodje nosi s seboj v avtomobilu, v transportnem vozilu, na kolesu ali v vozičku.
Dolžina izobraževanja znaša 2 leta.
Znanja in kompetence:
- Za delo čistilca ni predvidena formalna izobrazba.
- Potrebne so ročne spretnosti, fizična vzdržljivost in sposobnost dela na višini.
- Če gre za delo v skupini, je potreben smisel za skupinsko delo.