Kartograf
Kaj delavec običajno dela:
- Izdeluje nove zemljevide ali pregleduje in ocenjuje že obstoječe.
- S sodobno računalniško opremo preverja uporabnost obstoječih zemljevidov in pripravlja modele za posodobitve kart za različne potrebe v pomorstvu, gradbeništvu ali izletništvu.
- Zbira podatke, jih vrednoti, označuje črte, barvne odtenke in oznake ter jih posreduje načrtovalcem, ki izrišejo karto, zemljevide oziroma izdelajo modele.
- ukvarja se s pregledovanjem in vrednotenjem zgodovinskega razvoja že obstoječih kart.
Osebnostne lastnosti:
Kartograf ima občutek za oblikovanje, zanima se za geografijo in preučuje nove modele predstavitev zemeljskega površja. Kartograf se rad ukvarja s podatki, pri delu je izjemno natančen, zavzet in potrpežljiv, saj izdelava enega samega lista karte lahko traja tudi več mesecev.
Pogoji dela:
Kartograf običajno dela v urejenih pisarniških prostorih, kjer pripravlja različne vrste kart in zemljevidov. Tip kart, s katerimi se kartograf ukvarja, določa ustanova, kjer je kartograf zaposlen. Lahko se zaposli tudi v akademski sferi, na fakulteti ali inštitutu, kjer raziskuje različna področja geografije. Pri delu v kartografskem studiu ni posebnih nevarnosti.
Delovni pripomočki:
Pri delu uporablja računalnik in številne druge pripomočke: posnetke posameznih predelov dežele in zemljevide, merilne instrumente, matematične, topografske in geometrijske modele in naprave. Njegovo delo je vse bolj povezano s satelitskimi posnetki zemeljske površine in računalniškimi programi za upodabljanje zemeljske površine na zemljevidu.
Dolžina izobraževanja znaša 9 let.
Znanja in kompetence:
- ima predpisano humanistično visokošolsko izobrazbo iz smeri geografije oz.
- na nekaterih področjih visokošolsko izobrazbo iz smeri gradbeništva ali geodezije.