Kostumograf
Kaj delavec običajno dela:
- na osnovi gledališkega ali filmskega scenarija pripravi kostume za igralce, statiste in druge nastopajoče v gledališki ali filmski uprizoritvi
- se seznani se z oblačilno kulturo tistega obdobja, če se zgodba dogaja v določenem zgodovinskem obdobju, prav tako se seznani s posamezno vlogo
- pripravi idejne skice kostumov
- ko so skice potrjene, sledi izmera igralcev, nabava materiala (metražno blago), vseh dodatkov (klobukov, čevljev, nakita) in krojenje ter šivanje kostumov
- skupaj s scenografom skrbi za zunanjo podobo filmske ali gledališke uprizoritve.
Osebnostne lastnosti:
Kostumograf mora biti komunikativen, saj ima pri svojem delu stik z različnimi ljudmi. Sodeluje z režiserji, igralci, s šiviljami, krojači, z maskerji in vizažisti ter s scenografi. Poleg tega komunicira tudi s trgovci, tiskarji, klobučarji in z dobavitelji materiala. Mora biti prilagodljiv in odločen ter sposoben delati v timu. Njegovo delo nenehno ocenjujejo in tudi kritizirajo, zato ne sme dopustiti, da bi ga kritika preveč prizadela, prav tako se mora znati soočiti s stresnimi situacijami. Kostumograf potrebuje veliko mero domišljije, iznajdljivosti, ustvarjalnosti in vedoželjnosti.
Pogoji dela:
Pri pripravi kostumov so možne vreznine s škarjami in vbodi s šivanko, vendar se ob natančnem delu in izurjenosti to zgodi le redko. Delo kostumografa je zelo dinamično in poteka tako na terenu, kjer npr. raziskuje v knjižnici glede oblačil v posameznem zgodovinskem obdobju, obiskuje trgovine z modnimi dodatki, na izbranem prizorišču v gledališču in na filmu. Delo kostumografa zaradi načina ustvarjanja predstav in filmskih uprizoritev nikoli ni redno oziroma ni vezano na 40-urni delavnik. Je zgolj občasno in vezano na avtorsko pogodbo.
Delovni pripomočki:
Kostumograf pri svojem delu uporablja pripomočke, s katerimi nariše oblačila, predvsem papir, barvice, svinčnike, čopiče in slikarski pribor. Potrebuje enake pripomočke, kot jih uporablja krojač in šivilja: metražno blago in pozamenterijo, zadrge in gumbe. Uporablja tudi različne modne dodatke, na primer torbice, čevlje, nakit in pokrivala. Včasih potrebuje tudi lasulje.
Dolžina izobraževanja znaša 9 let.
Znanja in kompetence:
- Ima predpisano srednješolsko ali univerzitetno izobrazbo modne ali tekstilne smeri. V Sloveniji ni kostumografske šole, paleta znanj, ki jih pridobi modni oblikovalec, pa ustreza delu kostumografa.
- Pozna načela kostumografije, zgodovino oblačenja in oblačilno kulturo v posameznih obdobjih. Nujna so tudi znanja umetnostne zgodovine, zgodovine ter slikarstva in kiparstva.
- Upošteva določen proračun za kostumografijo, zato zna načrtovati stroške in porabo, pozna tudi osnove ekonomije. Pozna trgovine, tiskarje, proizvajalce oblačil in modnih dodatkov, pri katerih lahko nabavi ustrezen material.
- Pozna osnove krojenja, ročnega in strojnega šivanja, osnove tkanja, pletenja in tiska na blago. Dobro pozna materiale in njihove lastnosti ter ve, kako se jih vzdržuje.