Televizijski režiser
Kaj delavec običajno dela:
- režira televizijske zabavne oddaje, nadaljevanke in drame v studiu in na terenu, režira tudi prenose različnih zvrsti oddaj, ki se prenašajo v živo ali s časovnim zamikom
- pripravlja izbor strokovnega gradiva, sodeluje pri finančnem načrtu projekta in napiše snemalno knjigo
- sodeluje pri izdelavi scene in kostumov ter vodi snemalne ekipe
- sodeluje s strokovnjaki in programskimi delavci
- daje napotke pri izdelavi grafike in trika ter usklajuje končno oblikovanje oddaje
- pred začetkom snemanja sodeluje v pripravah na izvedbo projekta, obišče snemalne lokacije in določi, kje bo potekalo snemanje
- izdela časovni načrt poteka snemanja in skrbi za upoštevanje rokov.
Osebnostne lastnosti:
Televizijskega režiserja zanimajo različne zvrsti umetnosti, slikarstvo, kompozicija in pripovedništvo. Različne dele filma ali televizijske predstave zna povezati v celoto in s tem vzbuditi čustvene odzive pri gledalcih. Ima razvite veščine govornega in pisnega izražanja. Ima smisel za delo v skupini in vodenje ekipe sodelavcev.
Pogoji dela:
Delo poteka v glavnem v neurejenem delovnem času. Razpored dela po urniku velja za celotno ekipo, ki sodeluje v projektu. Na terenu so razmere tu in tam neugodne, delo ovirajo vročina, mraz in prepih. V pisarni piše snemalno knjigo in pripravlja terminski plan snemanja v studiu in na terenu. Posebnih nevarnosti pri delu televizijskega režiserja praviloma ni.
Delovni pripomočki:
Televizijski režiser pri svojem delu uporablja snemalne knjige, scenarij filma, nadaljevanke ali oddaje in strokovno literaturo s področja, o katerem govori scenarij.
Dolžina izobraževanja znaša 9 let.
Znanja in kompetence:
- Pozna različne zvrsti umetnosti, ki jih prepleta s filmsko umetnostjo.
- Ima smisel za kompozicijo sliko.
- Sodeluje pri montaži posnetega materiala.
- Ima smisel za izbiro primernih lokacij, ki ustrezajo scenariju.