Demograf
Kaj delavec običajno dela:
- demograf zbira podatke o prebivalstvu in jih preoblikuje v natančno opredeljene kazalnike;
- proučuje velikost in sestavo prebivalstva glede na različne značilnosti, kot so starost, spol, zakonski stan, narodnost, izobrazba in poklic;
- proučuje procese, ki vplivajo na sestavo prebivalstva (rodnost, umrljivost, selitve) ter povezave med prebivalstvom in socialnim, ekonomskim in kulturnim okoljem;
- na podlagi analiz izdeluje različne projekcije prebivalstva.
Osebnostne lastnosti:
Demografa odlikuje natančnost, komunikativnost in splošna razgledanost. Ima smisel za izvajanje empiričnih raziskav in njihovo organizacijo (ankete, popisi prebivalstva).
Pogoji dela:
Dela večinoma v pisarni. Če njegovo delovno področje obsega zbiranje podatkov, pa tudi na terenu.
Delovni pripomočki:
Demograf uporablja osebni računalnik z ustrezno programsko opremo in internet. Pri delu so pogosta tiskana besedna in predvsem številčna arhivska gradiva, kot so predpisi, statistična gradiva, poročila in referati.
Dolžina izobraževanja znaša 9 let.
Znanja in kompetence:
- Demografija je predmet na dodiplomskem študiju sociologije na Fakulteti za družbene vede v Ljubljani in na Ekonomski fakulteti v Ljubljani. Diplomo demografa je mogoče pridobiti tudi s podiplomskim študijem v tujini. Za študij demografije se najpogosteje odločajo geografi, sociologi, ekonomisti, zgodovinarji, matematiki in etnologi.
- Zna uporabljati kvantitativne družboslovne metode.