Karierni svetovalec
Kaj delavec običajno dela:
- svetuje brezposelnim, zaposlenim, osnovnošolcem in njihovim staršem, srednješolcem in študentom, ki potrebujejo pomoč pri izbiri poklica ali pri prehodih na karierni poti
- izvaja individualne ali skupinske obravnave, enkratne oblike svetovanja ali večletno spremljanje kariere
- uporablja različne tehnike in metode dela (intervju, psihološko testiranje in anketiranje), preverja sposobnosti, interese in osebnostne lastnosti, znanje, izkušnje in veščine uporabnikov, zbira podatke o vrstah izobraževanja in o drugih načinih pridobivanja znanja, spremlja in analizira uspešnost posameznika pri uresničevanju njegovih ciljev
- uporabnike informira o primernih in zanimivih poklicih, o možnostih izobraževanja, o razpisanih štipendijah, usmerja in spodbuja posameznike k lastni aktivnosti in skrbi za razvoj kariere, pri uporabnikih krepi razvoj veščin za vodenje lastne kariere
- spremlja razvoj karierne orientacije v drugih evropskih državah
- pripravlja strokovna mnenja, poročila, priporočila in drugo dokumentacijo ter sodeluje z drugimi strokovnjaki.
Osebnostne lastnosti:
Zelo pomemben je interes in želja za delo z ljudmi, skrbnost, sposobnost dialoga, sprejemanje in razumevanje drugačnosti, vedoželjnost ter vztrajnost. Za uspešnost v poklicu je nujna zdrava ambicioznost, sposobnost samostojnega dela in sodelovanja v skupini. Pomembna je tudi pozitivna osebnostna naravnanost ter prilagodljivost različnim skupinam ljudi in delovnim pogojem.
Pogoji dela:
Kariernemu svetovalcu pri delu ne grozijo posebne nevarnosti in poškodbe. Zaradi pretežno sedečega dela je obremenjena predvsem hrbtenica, zaradi dela z računalnikom pa oči. Delo večinoma poteka v dobro urejenem pisarniškem okolju, lahko pa je tudi terensko, npr. na šolah, v podjetjih in drugod.
Delovni pripomočki:
Karierni svetovalec lahko pri svojem delu uporablja psihodiagnostična sredstva/teste (če je po izobrazbi psiholog), vprašalnike in druge pripomočke, računalniške programe, avdiovizualna sredstva, informativno gradivo in različne objave o poklicih in karierah v množičnih medijih.
Dolžina izobraževanja znaša 9 let.
Perspektivnost je 99% v primerjavi z drugimi izobraževanji, kar pomeni, da je poklic zelo perspektiven
Znanja in kompetence:
- Ima predpisano univerzitetno izobrazbo družboslovne smeri, kot so psihologija, pedagogika, andragogika, sociologija, specialna ali socialna pedagogika, socialno delo, komunikologija in menedžment kadrovskih in izobraževalnih sistemov.
- Karierni svetovalec je usposobljen za delo na področju vseživljenjske karierne orientacije.
- Pozna šolsko zakonodajo in upravni postopek.
- Pozna značilnosti kariernih prehodov in posameznih poklicev, prav tako pozna razmere na trgu dela ter možnosti finančnih pomoči za šolanje in študij.
- Obvlada vodenje intervjuja ter je vešč verbalnega sporazumevanja.