Keramik
Kaj delavec običajno dela:
- iz keramične in porcelanske mase izdeluje gospodinjske in okrasne predmete, krožnike, skodele in drugo posodje ter keramične ploščice in tehnično keramiko
- izdeluje unikatne izdelke, ki jih preoblikuje v umetniške stvaritve
- oblikovane izdelke po posebnem postopku žge v peči.
Osebnostne lastnosti:
Keramik ima izkazan interes za izdelovanje keramičnih gospodinjskih in okrasnih predmetov, krožnikov, skodel in drugega posodja ter keramičnih ploščic in tehnične keramike.
Pogoji dela:
Pri delu je keramik izpostavljen poškodbam z orodji, opeklinam ali obolenjem zaradi dela s kemikalijami. Z doslednim upoštevanjem navodil o varstvu pri delu je možnost, da pride do poškodb, zelo majhna. Razmere za delo se razlikujejo glede na to, kje keramik dela. Delo ob peči, v kateri žgejo glino, spremlja vročina, na delovnem mestu, kjer keramik nanaša na keramične izdelke posebne premaze ali lošč, pa dela s kemikalijami.
Delovni pripomočki:
Keramik pri oblikovanju keramične mase potrebuje številna orodja in pripomočke za obdelavo keramike, prav tako barve, glazure, lake in napise. Za proizvodnjo keramičnih izdelkov uporablja peč, v kateri žge keramično in porcelansko maso. Izdelke ustrezno dokumentira in zapisuje tudi morebitna odstopanja od predvidenih normativov.
Dolžina izobraževanja znaša 3 leta.
Znanja in kompetence:
- Ima opravljen tečaj Javnega sklada RS za kulturne dejavnosti, na katerem je spoznal različne postopke in načine dela s keramiko.
- Znanje je pridobil na tečajih in (poletnih) šolah keramike, ali na fakulteti za kemijo in kemijsko tehnologijo ter na naravoslovno-tehniški fakulteti.
- Pozna varstvo pri delu in dosledno upošteva navodila ter uporablja zaščitna sredstva.
- Vešč je ravnanja z orodji in keramičnimi polizdelki, vešč je tudi loščenja grobih izdelkov.