Veterinarski inšpektor
Kaj delavec običajno dela:
- opravlja nadzor nad izvajanjem oziroma spoštovanjem zakonov in drugih predpisov na veterinarskem področju;
- zagotavlja potrjevanje veterinarskih spričeval za živali ter živalske proizvode in izdaja predpisane dokumente;
- izvaja tudi veterinarski nadzor imetnikov živali in nosilcev dejavnosti glede zagotavljanja varnosti živalskih proizvodov in krme;
- izvaja preprečevanja, zatiranja in izkoreninjenja živalskih bolezni ali zoonoz;
- ima nadzor nad prometom in trgovanjem z zdravili za živali ter nad njihovo uporabo;
- nadzoruje izvajanje veterinarskih ukrepov v živinoreji.
Osebnostne lastnosti:
Ima smisel za živali in goji do njih human odnos. Je natančen, odgovoren in ima smisel za red in disciplino ter sposobnost za samostojno ukrepanje v novih situacijah. Je komunikativen, samostojen ter psihološko trden in prilagodljiv pri delu z ljudmi. Pomembna je sposobnost za raziskovanje, upoštevanje pravnih podlag in etičnih načel veterinarstva.
Pogoji dela:
Veterinarski inšpektor dela v pisarni in na terenu. Po potrebi dela na terenu izven rednega delovnega časa. Zaradi morebitnega stika s kužnimi živalmi in proizvodi živalskega porekla na terenu in pri proizvodnji mesa in izdelkov, je veterinarski inšpektor izpostavljen nevarnostim okužb. Za preprečevanje le-teh mora nositi zaščitno delovno haljo, rokavice, masko, kapo, kadar ima stik z živimi, mrtvimi živalmi ali živalskimi proizvodi. Pri delu lahko utrpi tudi različne poškodbe s strani živali.
Delovni pripomočki:
Delovni pripomoček veterinarskega inšpektorja sta v pisarni računalnik in telefon. Delovno gradivo in materiali so Uradni list, v katerem spremlja nove spremembe in dopolnila zakonov in predpisov s področja veterine. Pregleduje poslovne knjige strank, evidence o rezultatih preiskav, druge listine fizičnih in pravnih oseb, ki se nanašajo na izvajanje predpisov o veterinarstvu in predpisov o zdravilih.
Dolžina izobraževanja znaša 10 let.
Perspektivnost je 66% v primerjavi z drugimi izobraževanji, kar pomeni, da je poklic precej perspektiven
Znanja in kompetence:
- univerzitetna izobrazba na področju veterinarske medicine;
- ima izkaznico veterinarske inšpekcije Uprave RS za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin;