Predelovalec sadja

Predelava grozdja

Kaj delavec običajno dela:

  • pripravlja razne sokove in napitke, marmelade in druge sadne in zelenjavne izdelke;
  • pripravlja, ureja in vzdržuje stroje in naprave za predelavo sadja in zelenjave;
  • pakira, embalira in skladišči osnovne surovine, polizdelke in izdelke;
  • nadzoruje kakovost izdelkov in polizdelkov ter skrbi za higiensko neoporečnost izdelkov, za higieno delovnega okolja, strojev, naprav in za osebno higieno. 
     

Osebnostne lastnosti:

Predelovalca sadja zanimajo različne vrste sadnih dreves in sort sadja. Spremlja novosti in izboljšave v proizvodnji sadnih izdelkov in se zavzema za sonaravno gojenje sadnih dreves brez pretirane in potencialno nevarne uporabe kemičnih gnojil in umetnih dodatkov. Delo predelovalca sadja zahteva dobre psihofizične zmogljivosti, dober vonj in vid, predvsem pa okus. Pomembno je, da delo opravlja odgovorno in da so izdelki higiensko neoporečni.

Pogoji dela:

Dela po navodilih in na podlagi tehniško tehnološke dokumentacije. Delo poteka po v naprej določeni metodologiji večinoma v zaprtih proizvodnih prostorih, kjer je zaradi strojev in naprav izpostavljen hrupu in vibracijam. Pogosto je zrak onesnažen, prisotne so različne kemijske, organske in aromatične snovi. Delo poteka v izmenah, kar lahko povzroča motnje bioritma. Delo je fizično zahtevno. Dela z rokami in prsti, zahtevana je koordinacija rok in prstov s sočasnim opazovanjem.

Delovni pripomočki:

Predelovanja sadja poteka s pomočjo parnih in električnih aparatov in naprav, stiskalnic in naprav za razkoščičenje sadja, aromatičnih dodatkov in sadnih sirupov.

Prikaz let po zaključeni osnovni šoli, do največ 10 let izobraževanja.

Dolžina izobraževanja znaša 3 leta.

Znanja in kompetence:

  • za ta poklic se zahteva srednja poklicna izobrazba živilske usmeritve;
  • ima splošna znanja o tehnologiji predelave sadja in zelenjave, alkoholnih in brezalkoholnih pijač; 
Izobraževalne institucije
Šole, ki izobražujejo za poklic:

Sorodni poklici: