Pivovar

Oseba z napravami v proizvodnji piva

Kaj delavec običajno dela:

  • dela pri proizvodnji piva, pripravi surovin in pomožnih sredstev, kot so slad, priprava ječmena in kvasa ter pri polnjenju piva;
  • skrbi za kakovost izdelkov in pomožnih surovin. Spremlja potek proizvodnje, nadzira temperature in tlake, proces zorenja, stabilizacijo in filtracijo izdelka;
  • senzorično in organoleptično pregleduje in ocenjuje kakovost surovin, pivine in piva;
  • skrbi za higieno in sanitarno neoporečnost izdelkov;
  • nadzira hlajenja, sedimentacije in obdelave prvine, ki jo pripravlja za varjenje;
  • kontrolira postopek slajenja, vsebnost izvlečka v sladici in strjevanje ali koagulacijo beljakovin;
  • pivo filtrira, stabilizira in ga pripravlja za polnjenje. Pri polnjenju piva nadzira kontrolne naprave za polnjenje, tesnost zapiranja in embalažo;
  • vzdržuje stroje in naprave ter prostor, v katerem postopki potekajo ter odpravlja manjše napake na strojih in napravah.

Osebnostne lastnosti:

Za pivovarja je pomembno, da je sposoben pomnjenja podatkov, miselne koncentracije in analize tehnoloških podatkov. Ukrepati mora hitro. Odloča se samostojno in sprejema odgovornost za svoje delo. Je čustveno stabilen in ima sposobnost komuniciranja z ljudmi. Pomemben je smisel za osebno higieno in higieno delovnih prostorov ter sredstev, ki jih uporablja pri svojem delu. 

Pogoji dela:

Zaradi večizmenskega dela, dela stoje, občasnega dviganja težjih bremen in prisotnosti različnih ekoloških obremenitev, kot so vročina, mraz, hrup, visoka vlaga, prah in agresivna kemijska sredstva mora biti odporen in primerno telesno razvit.

Delovni pripomočki:

Pivovar pri delu uporablja različna orodja, opremo in stroje ter računalniško vodeno procesno opremo. Za proizvodnjo piva uporablja materiale, kot so voda, ječmen, nadomestki za slad, hmelj in izdelki iz hmelja ter pivski kvas. Voditi mora dokumentacijo, od evidence o proizvodnji in porabi surovin do tehniško-tehnološke dokumentacije.

Prikaz let po zaključeni osnovni šoli, do največ 10 let izobraževanja.

Dolžina izobraževanja znaša 3 leta.

Ocena izhaja iz raziskave Poklicni barometer 2021 in se nanaša na poklicno skupino. Lok je obarvan v celoti, kadar se predvideva, da bo poklic v primanjkljaju, do dveh tretjin, kadar se predvideva ravnovesje med ponudbo in povpraševanjem in do prve tretjine, kadar se predvideva, da bo poklic v presežku.

Perspektivnost je 66% v primerjavi z drugimi izobraževanji, kar pomeni, da je poklic precej perspektiven

Znanja in kompetence:

  • za poklic pivovarja se zahteva srednja poklicna izobrazba živilske usmeritve;
  • pozna osnove prehrane z mikrobiologijo živil ter vlogo mikroorganizmov v prehranski industriji;
  • dobro razlikuje različne okuse, vonje in barve;


 

Vzorci piva
Izobraževalne institucije
Šole, ki izobražujejo za poklic: