Prodajalec živil
Kaj delavec običajno dela:
- prodaja živila in pijače;
- obračuna prodano, skrbi za blagajno, vodi evidenco naročenega, pripeljanega in prodanega blaga;
- prevzame prispela živila, jih razloži, po potrebi prepakira, tehta, pripravi za prodajo in jih označi s ceno;
- razporeja živila na prodajne police in skrbi za urejenost prostora;
- informira kupca o ponudbi živil in mu svetuje.
Osebnostne lastnosti:
Prodajalec mora biti takten pri delu z ljudmi, komunikativen, hiter in natančen pri računanju in mora imeti smisel za estetiko. Dobro mora razlikovati barve, imeti jasen govor in se z lahkoto izražati. Biti mora iznajdljiv in se pri delu s kupci hitro znajde v različnih okoliščinah.
Pogoji dela:
Prodajalec dela v zaprtem prostoru. Ob prevzemu živil dela tudi na prostem. Kadar dela na stojnici je izpostavljen različnim vremenskim razmerah, z mrazom se sooča tisti, ki dela v hladilnici. Dela pretežno stoje ali med hojo, pri strežbi se pogosto pripogiba. Občasno vleče in prinaša težja bremena. Prodajalec je največkrat v stiku s kupci, dela v skupini z drugimi prodajalci in le redko sam. Poškodbe prodajalca živil so možne pri delu z ostrimi predmeti, kot so noži in rezalne naprave ter pri delu s težjimi bremeni. Da se jim izogne, mora upoštevati navodila o varnem delu in uporabljati zaščitna sredstva, kot so rokavice in zaščitna oblačila.
Delovni pripomočki:
Prodajalec živil uporablja različne pripomočke, s katerimi si olajša delo. To so hladilne naprave, stroji za rezanje, računalnik, naprave za merjenje, pakiranje in embaliranje, stojala, lestve in različna transportna sredstva. Pri prodaji uporablja ovojni papir, vrečke, vrvice in lepilne trakove.
Dolžina izobraževanja znaša 3 leta.
Perspektivnost je 66% v primerjavi z drugimi izobraževanji, kar pomeni, da je poklic precej perspektiven
Znanja in kompetence:
- Ima srednjo poklicno izobrazbo.
- Ima praktična znanja od odpiranja in zapiranja prodajalne, urejanja prostora, strežbe kupcem do zavijanja blaga in obračuna izkupička.